Medlem til medlem
Kontinensforeningen yder 500 kr. i støtte til første arrangement i et nyt netværk. Beløbet kan bruges til kaffe, kage, sandwiches eller lignende.
Vi vil rigtig gerne hjælpe vores medlemmer med at komme i kontakt med andre, starte netværk eller aktiviteter. Vi hjælper gerne både inkontinente og f.eks. fagfolk og studerende.
Vi kan hjælpe med at annoncere dit opslag/tiltag i medlemsbreve, her på hjemmesiden og på Facebook.
Vokser det til lidt mere, kan vi også rådgive i forhold til hvordan I organiserer jer eller hvordan I kan finde lokaler.
Vi har også mulighed for at søge penge til jeres aktivitet via Kontinensforeningen.
Så kom endelig ud af busken og kontakt sekretariatet på info@kontinens.org.
Fysioterapeutstuderende fra VIA Aarhus N søger mænd med urininkontinens
Vi er en gruppe fysioterapeutstuderende fra Aarhus, der er i gang med vores bachelorprojekt, der omhandler mænd med urininkontinens.
Vi vil gerne høre din oplevelse med at være i forløb hos en fysioterapeut. Vores fokus er din oplevelse og dine erfaringer ifm. forløbet.
Har vi fundet din interesse, så kontakt os på Mollys mail: 300706@via.dk.
Online spørgetime 7. maj: Psykologien omkring inkontinens
Onsdag den 7. maj kl. 19.00 til 20.00 inviterer Kontinensforeningen til en hyggelig, online dialog med specialist i klinisk psykologi og sundhedspsykologi, psykolog Tacha Reinhold Hviid.
Specialestuderende fra CBS søger forældre til børn med inkontinens
Specialestuderende fra CBS søger forældre til børn med inkontinens. Deltagelse i vores undersøgelse kan hjælpe os med at skabe en bedre forståelse af disse udfordringer og forhåbentlig bidrage til at udvikle bedre løsninger for familier i samme situation.
Medlem Ina Ægidius er super sej!
Kontinensforeningen har en masse fantastiske og dejlige medlemmer, men nogle af dem er ekstraordinære seje og modige. En af dem Ina Ægidius, der har ladet sig interviewe til Magasinet LIV (februar 2025) og dermed er med i kampen om at bringe inkontinens frem i lyset og sprede viden og forståelse.
Invitation til generalforsamling 2025
Årets generalforsamling afholdes den 13. maj kl. 18.00 til 19.00 online over Zoom.
Dagsorden ifølge vedtægterne.
Send en mail til sekretariatet på info@kontinens.org, hvis du ønsker at deltage. Så sender vi dig dagsorden og mødelink til mødet.
Medlem fra Køgeområdet søger andre til erfaringsudveksling – gerne over telefonen
Medlem fra Køgeområdet søger andre til erfaringsudveksling – gerne over telefonen:
Jeg er en moden kvinde fra Køgeområdet. Jeg er udfordret af Spinalstenose, hvilket måske også er årsagen til min inkontinens.
Jeg søger andre medlemmer, der også er udfordret af inkontinens, til sparring og dialog. Gerne over telefonen, da jeg ikke er så mobil.
Kontakt sekretariatet på info@kontinens.org eller telefon 53800708, hvis du er interesseret, så formidler de kontakten til mig.
Webinar 26. marts: Bliv klogere på overløbsinkontinens
Overløbsinkontinens er ufrivillig urininkontinens på grund af højt blæretryk forårsaget af en overfyldt blære.
Overløbsinkontinens skyldes genital prolaps hos kvinder og prostatahyperplasi hos mænd.
Hvis du gerne vil blive klogere på overløbsinkontinens, inviterer Kontinensforeningen til webinar med læge Sheida Anvari Aria onsdag den 26. marts.
Har du en kandidat til Erantis-Prisen 2025?
Erantis-Prisen er Kontinensforeningens pris, som gives til nogen, der har gjort en særligt positiv indsats i forbindelse med at mindske tabuet over for alle former for inkontinens.
Kender du en person, instans eller kommune, der fortjener anerkendelsen i 2025?
Indstilling af kandidater til prisen skal ske inden den 1. marts 2025.
Kvinder søges til afprøvning af nyt ventilkateter
Gynækolog Dorthe Snejbjerg i Herlev søger kvinder med stressinkontinens til afprøvning af nyt ventilkateter, der er under udvikling.
Studerende vil gøre Roskilde Festivalen mere tilgængelig for mennesker med inkontinens
En gruppe studerende har i dag rettet henvendelse til Kontinensforeningen. De søger personer, der vil fortælle om udfordringerne omkring inkontinens/ deltage i en workshop 7. november på DTU i Lyngby.
De betaler for din transport og hvis du har lyst, betaler de også en frokost i deres kantine kl. 12.00 samme dag. Deltagerne vil også modtage et “supergavekort” på 500 for deltagelse.
Webinar om inkontinens og seksuelle problemer
Kom med til webinar om inkontinens og seksuelle problemer mandag den 25. november kl. 16.00 til 17.30.
Oplægsholder er Karen Thorup Buch, der har arbejdet som urologisk sygeplejerske i over 30 år og har en master i sexologi fra Aalborg Universitet.
Webinaret finder sted over Zoom, og som altid bliver der rig mulighed for spørgsmål og dialog.
Hillerød kalder alle medlemmer….
To af Kontinensforeningens dejlige frivillige inviterer til cafemøde i Hillerød torsdag den 28. november kl. 15.30-17.30.
Kom og hils på de 2 frivillige, der er klar til en snak om Kontinensforeningens arbejde og en hverdagen med inkontinens.
Kontinensforeningen byder på lidt godt til ganen.