Kvinde kend din krop

kvinde kend din krop

kvinde kend din krop

Der er en årsag til, at der er skrevet en bog om kvindens krop – “kvinde, kend din krop”. Gynzone har også lavet en fantastisk app, hvor du kan lære mere. Gennem en kvindens levetid, sker der meget med kroppen.

Mange kvinder kender ikke deres krop og det kan være svært at kigge “derned”. Vi kigger os hver dag i spejlet fx når vi børster tænder eller tørrer os efter et bad, så ændringer ser vi hurtigt. Men hvad hvis der sker ændringer “forneden”. Mange kvinder har aldrig turde kigge “derned”, men med et spejl er det muligt.

Som gynækologisk fysioterapeut, har jeg ofte hørt kvinder fortælle: “pludselig i badet mærkede jeg noget komme ud forneden”. Jeg troede jeg havde fået cancer”. Eller “det mærkes som om noget er ved at falde ud – det tynger”, “det er som om jeg ikke kan blive færdig, når jeg laver stort”.

Nedsynkninger af underlivsorganer er ikke ualmindeligt hos kvinder. Det kan give både urin- og afføringsinkontinens, men det er ikke “farligt”.

I Kontinensforeningen medlemsblad der udkommer senere i august, vil du kunne læse med om nedsynkninger.